Sosnowiec – atrakcje

Sosnowiec to miasto znajdujące się na południu Polski, znane głównie z wysoko rozwiniętej gospodarki i przemysłu ciężkiego. Na przestrzeni lat przekształcone z miejsca górniczo-hutniczego w obszar przemysłowo-handlowy. W mieście znajduje się również wiele ciekawych atrakcji turystycznych, które warto bliżej przedstawić. Sosnowiec posiada bogate zaplecze kulturalne, jak również starannie przygotowane tereny do uprawiania wszelkiego rodzaju sportów. 

Sosnowiec – co warto zobaczyć?

Wśród wielu ciekawych zakątków znajdujących się na terenie Sosnowca można wyróżnić te, które są pomnikiem historycznym oraz takie, które powstały na przestrzeni późniejszych lat. Wiele z atrakcji odpowiada różnym gałęziom turystyki, a najchętniej odwiedzane miejsca to muzea, parki, zabytkowe kościoły czy miejsca relaksu i rozrywki. 

atrakcje dla dzieci sosnowiec

Sosnowiec – z czego słynie? Zabytki i ciekawe miejsca do zwiedzenia

Dwór Mieroszewskich – niegdyś czynny ośrodek przygotowań do nadchodzącego powstania styczniowego. Wzniesiony w 1777 roku przez Józefa Mieroszewskiego h. Ślepowron – hrabiego i szambelana polskiego króla. Pałac stworzono na planie prostokąta, cechuje go również ozdobiona frontowa elewacja. Rezydencja, ówcześnie otoczona była przez rozległy park, jak również kompleks budynków szpitalnych. 

Zamek Królewski w Będzinie – to średniowieczna warownia obronna z XIV w., odrestaurowana w latach 60. XX w. Miejsce to posiada ciekawa historię i architekturę. Zamek udostępniony jest zwiedzającym. Z okrągłej baszty zamkowej można podziwiać piękną panoramę Zagłębia.  

Zamek w Chudowie – ruiny zamku oddalone o 30 km od Sosnowca. Murowany obiekt z centralnym dziedzińcem, na terenie którego obecnie organizowane są różne imprezy i działalności charytatywne, np. walki rycerskie.

sosnowiec atrakcje

Warto również zobaczyć:

  • Cmentarz Wielowyznaniowy w Sosnowcu – zespół wielu cmentarzy w tym prawosławnych, ewangelickich, rzymskokatolickich, itp.,
  • Cmentarz Żydowski, 
  • Trójkąt Trzech Cesarzy – miejsce graniczne trzech państw, które brały udział w rozbiorach Polski,
  • Dom Ludowy, 
  • Teatr Zagłębia, 
  • Muzeum Geologiczne, 
  • Muzeum w Pałacu Schoena,
  • Pomnik Jana Kiepury,
  • i wiele innych!

Atrakcje turystyczne dla dzieci i rodziców

Egzotarium w Sosnowcu – miejsce edukacyjne, na którego terenie możliwe jest podziwianie pięknej przyrody i okazałych gatunków roślin, pochodzących z różnych części świata. Warto również zwróci uwagę na niesamowitą ekspozycję zwierząt , którą tworzą m.in. ryby, płazy, gady, ssaki – takie jak małpki kapucynki czy koczkodany.

Zabytkowe Parki miejskie, zazwyczaj okalające pałace i treny zamkowe – Park Sielecki, Dietla, Mieroszewskich, Schona. Idealne miejsca do odpoczynku, spaceru i wspólnie spędzanego czasu w gronie bliskich to właśnie parki miejskie. Nie zapomnijcie też o fantastycznych szlakach rowerowych.

sosnowiec gdzie na spacer