Ciekawostki o Sosnowcu

Sosnowiec to miasto na prawach powiatu znajdujące się na południu Polski, w województwie śląskim. Leży nad trzema rzekami: Białą Przemszą, Czarną Przemszą i Brynicą, na Wyżynie Śląskiej. Liczy około 91 kmoraz 200 tysięcy mieszkańców. To niedocenione turystycznie miasto, które nie wszystkim dobrze się kojarzy i niekiedy jest obiektem drwin, ma w swoim posiadaniu wiele cennych zabytków i atrakcji, które warto zwiedzić i bliżej się im przyjrzeć. 

Skąd pochodzi nazwa Sosnowiec?

Niegdyś Sosnowiec zwano Sosnowicami. Nazwy miasta – zarówno dawna, jak i obecna – zainspirowane są licznymi lasami i borami sosnowymi, które jeszcze przed 1830 rokiem porastały te obszary Polski. Części Sosnowca, które dziś widnieją na mapie jako jego dzielnice – Zagórze, Porąbka czy Sielec, były kiedyś osobnymi wsiami. Ich nazwy wymieniano już w starych dokumentach z XV wieku, jednak brzmiały inaczej, niż te, które znamy. Za czasów kronikarza Jana Długosza były to Zagorze, Porambka i Szyedlecz.

Zabytki Sosnowca

Jak zostało wyżej wspomniane, Sosnowiec bogaty jest w wiele historycznych miejsc.

źródło: polskiezabytki.pl

Pierwszym z nich jest Zamek Sielecki. To najcenniejszy, a zarazem najstarszy zabytek w mieście, którego początki sięgają średniowiecza. Jego budowę szacuje się na XV wiek. W zamku usytuowane jest aktualnie Sosnowieckie Centrum Sztuki. Drugi zabytek, na który warto zwrócić uwagę, to Katedra Wniebowzięcia NMP. Wybudowana na przełomie XIX i XX wieku, na planie krzyża łacińskiego, potężna bazylika to miejsce, gdzie turyści podziwiać mogą freski Włodzimierza Tetmajera – słynącego z tworzenia polichromii artysty, którego dzieła znaleźć można między innymi w Kalwarii Zebrzydowskiej i wawelskiej kaplicy. Nowy Pałac Schoenów to kolejny punkt warty uwagi. Służył jako pomocniczy pałacyk rodziny Schoenów. Powstał w 1900 roku. Kolejnym zabytkiem Sosnowca, obok którego nie da się przejść obojętnie, jest Prawosławna Cerkiew św. Wiery, Nadziei, Luby i ich matki w Sosnowcu. Powstała pod koniec XIX wieku, dla miejscowych Rosjan. Ta jedna z trzech cerkwi w Sosnowcu jako jedyna przetrwała do czasów współczesnych.

Sosnowiec, mimo stosunkowo niewielkiej popularności wśród polskich turystów, zdecydowanie zasługuje na miano miejsca wartego zobaczenia. Liczne atrakcje i zabytki sprawiają, że każdy odwiedzający znajdzie zajęcie odpowiednie dla siebie i nie pożałuje, że zdecydował się na wycieczkę.