Ciekawostki o Sosnowcu

Sosnowiec to miasto na prawach powiatu znajdujące się na południu Polski, w województwie śląskim. Leży nad trzema rzekami: Białą Przemszą, Czarną Przemszą i Brynicą, na Wyżynie Śląskiej. Liczy około 91 kmoraz 200 tysięcy mieszkańców. To niedocenione turystycznie miasto, które nie wszystkim dobrze się kojarzy i niekiedy jest obiektem drwin, ma w swoim posiadaniu wiele cennych zabytków i atrakcji, które warto zwiedzić i bliżej się im przyjrzeć. 

Zabytki Sosnowca

Jak zostało wyżej wspomniane, Sosnowiec bogaty jest w wiele historycznych miejsc, zabytków, które warto zwiedzić.

źródło: polskiezabytki.pl

Pierwszym z nich jest Zamek Sielecki. To najcenniejszy, a zarazem najstarszy zabytek w mieście, którego początki sięgają średniowiecza. Jego budowę szacuje się na XV wiek. W zamku usytuowane jest aktualnie Sosnowieckie Centrum Sztuki. Drugi zabytek, na który warto zwrócić uwagę, to Katedra Wniebowzięcia NMP. Wybudowana na przełomie XIX i XX wieku, na planie krzyża łacińskiego, potężna bazylika to miejsce, gdzie turyści podziwiać mogą freski Włodzimierza Tetmajera – słynącego z tworzenia polichromii artysty, którego dzieła znaleźć można między innymi w Kalwarii Zebrzydowskiej i wawelskiej kaplicy. Nowy Pałac Schoenów to kolejne punkty warty uwagi. Służył jako pomocniczy pałacyk rodziny Schoenów. Powstał w 1900 roku. Kolejnym zabytkiem Sosnowca, obok którego nie da się przejść obojętnie, jest Prawosławna Cerkiew św. Wiery, Nadziei, Luby i ich matki w Sosnowcu. Powstała pod koniec XIX wieku dla miejscowych Rosjan. Ta jedna z trzech cerkwi w Sosnowcu jako jedyna przetrwała do czasów współczesnych. W mieście znajduje się także Trójkąt Trzech Cesarzy – miejsce łączenia się granic zaborów.

Inne atrakcje

Sosnowiec nie tylko ma wiele zabytków, ale też sporo atrakcji. Liczne trasy rowerowe, kluby sportowe, park miejski – to idealne miejsca na spędzenie wolnego czasu. Ponad to, w mieście znajduje się ośrodek nad stawem, a także ścianka wspinaczkowa i stok narciarski. Przebywając w parku, można wstąpić do mieszczącego się w nim egzotarium – małą palmiarnię.

Sosnowiec, mimo stosunkowo niewielkiej popularności wśród polskich turystów, zdecydowanie zasługuje na miano miejsca wartego zobaczenia. Liczne atrakcje i zabytki sprawiają, że każdy odwiedzający znajdzie zajęcie odpowiednie dla siebie i nie pożałuje, że zdecydował się na wycieczkę.